top of page

טוב שאין לכם את מי להאשים - טיפים להגדלת האפקטיביות בעסק הקטן

זה הזמן להודות - מעולם לא הייתי שכירה. כן, אני יודעת, רואים.

אחת הסיבות לזה היא שתמיד המחשבה שיהיה מישהו שאומר לי מה לעשות ומתי מותר לי לקחת יום חופש היתה לי מוזרה מאוד. שאם אני לא מרגישה טוב אני צריכה להביא אישור מרופא. מה אני, בבית ספר??

וכן, זה כיף להיות הבוסית של עצמי.

אין מי שסופר לי שעות (חוץ ממני), אין מי שנכנס להציק עם שאלות שלא קשורות למה שעושים בדיוק עכשיו (חוץ מהילדים), ואני לא צריכה לתת דין וחשבון לאף אחד לגבי ניצול הזמן שלי, חוץ מלעצמי.

אה מחייה, תענוג אמיתי.


טוב, אבל ברור שיש גם חסרונות. אמנם אין בוס אבל גם אין שום הפרדה בין העבודה לבין החיים עצמם. בין אם עובדים מהבית או מתרוצצים כל היום בין לקוחות, קשה מאוד להגיד "זהו, סגרתי את הדלת, המשרד סגור, הלכתי הביתה".


העבודה באה איתי לכל מקום, היא תמיד נוכחת והיא אף פעם לא נגמרת. אם נשים רגע את השוטף בצד (למרות שהוא תמיד מאוד נוכח ותופס את רוב היום) תמיד יהיו עוד ועוד ועוד דברים לעשות כדי לשפר את העסק - כתיבה לשיווק, שיחות מכירה, פיתוח מוצרים חדשים, למידת מיומנויות חדשות, ייעול תהליכים. מכיוון שאני הבוס אז אני אחראית שכל הדברים האלו יקרו ותמיד היום נגמר בתחושה שהיה אפשר להספיק יותר. שלא לדבר על הבלבול התמידי בין האישי לעסקי - המייל שהלקוחה שלחה מתערבב עם המיילים מבית הספר של הילדים, היומן מלא במשימות של עבודה לצד ערימת הכלים שמצטברת בכיור והכל מעיק באותה מידה (טוב, הכלים לא באמת מעיקים עליי. אני עושה מזה משחק. אבל הבנתם).


הקרציה מפולניה מוצפת בעבודה
קרציה מוצפת בעבודה

לכן, במיוחד עבור כל העצמאים והעצמאיות שקוראים אותי, הכנתי רשימה של הטיפים המובילים שלי להגדלת האפקטיביות בעסק הקטן, כדי שתהפכו לבוסים הכי הכי מוצלחים שהיו לכם אי פעם.


רשימות, רשימות, רשימות.


כלל האצבע הוא שכל מה שנמצא בראש תופס מקום חשוב שהיה יכול להתפנות לטובת דברים אחרים. כשאנחנו עושים רשימה, אנחנו מעבירים את הרעש מהראש שלנו אל הרשימה, ויכולים לפנות את המוח שלנו לעבודה על הדברים שחשובים לנו.

הכנת רשימה? יופי. זה צעד הכרחי אך לא מספיק. כדי שהרשימה תהיה אפקטיבית חשוב לעבור עליה בסוף כל יום ולוודא שהדברים אכן מתבצעים. ברגע שהרשימה לא עובדת אז הראש חוזר להיות בבלגן. זה לא פתק לכותל שאפשר לשים בצד ולשכוח ממנו. זו לא משאלה, זו משימה שצריך לבצע.

איפה לרשום? טוב נו, כל אחד עם ההעדפות שלו, יש כאלו שאוהבים אפליקציות מתוחכמות ויש שאוהבים את הפשוטות, יש עם יומנים מעוצבים מלאי מדבקות וטושים צבעוניים ויש שאוהבים לשרבט על דף בכתב מכוער - מה שהכי חשוב זה שתהיה רשימה אחת בלבד ואליה תחזרו כל יום ויום.


מרבה רשימות - מרבה כאב לב.


בקרוב (אני מבטיחה!) אני אספר לך איך אני מצליחה לנהל את הרשימה המופלאה שלי אך ורק דרך האינבוקס של ג'ימייל, ככה אני, בחורה פשוטה, יש לי שם כמה טריקים שיעיפו לך את הסכך.


משימה אחת ראשית ביום


הרשימות מהסעיף הקודם? הן עלולות להצטבר, להלחיץ ולגרום לך לעזוב את הכל וללכת לעשות משהו אחר. משהו שאפילו לא ברשימה, רחמנא ליצלן. אני כדי לא ללכת לאיבוד ולא לאבד מוטיבציה עדיף להתמקד במשימה עיקרית אחת ביום. היום, למשל, צריך להביא אוכל לסבתא ולא לקטוף פרחים בדרך.

איך מתעדפים את המשימות השונות? בוחרים את המשימה החשובה ביותר או זו שדחוף דחוף לסיים. ואם כולן פחות או יותר באותה רמת חשיבות ודחיפות אפשר פשוט לערוך הגרלה ולבחור אחת בכל פעם.

אני יודעת, מהעבר השני של המסך אני שומעת את הצעקות שלך על כמה שאין מצב ושחייבים יותר ממשימה אחת ביום ושבחיים העסק לא יתקדם ככה. ובכן, נשימה עמוקה לבטן. עדיף משימה אחת שהסתיימה מ-20 משימות שהותחלו ולא סויימו והצפה בכל החזיתות.


תכננת בצורה פאסימית, סיימת את המשימה הזו ונשאר לך זמן? נהדר, כל הכבוד לך! עכשיו אפשר להתמקד במשימה הבאה בתור. לא, לא לצפות בנטפליקס עכשיו. לעבור למשימה הבאה. (למתקדמים שיודעים שנוטים לנדוד לנטפליקס - משימה אחת להיום + משימת בונוס)


חברותא


בני האדם הם חיות חברתיות, ואנחנו אוהבים לחקות את מי שנמצא איתנו. הטיפ הזה רלוונטי ללימודים, לעבודה מהבית וגם כמובן לעצמאים. כשאין לנו סביבת עבודה משרדית שבה כולם עסוקים במסכי המחשב שלהם (אפילו אם הם כולם בפייסבוק כל הזמן) אפשר לייצר אחת כזו בעזרתם של עוד אנשים.


בימים כתיקונם אנחנו יכולים להשאיל חברים לעבודה מסביבת עבודה משותפת בסגנון Wework או בית קפה. בימים הנוכחיים אפשר להעזר במצלמת המחשב ולשבת "וירטואלית" עם אנשים נוספים (כמו ישיבת זום שבה כולם עובדים במקום לדבר). Focusmate הוא אתר שמשדך לכם חברים וירטואלים לזמן שבו אתם רוצים להתרכז, ואני ממליצה עליו בחום למקורצצי וגם לך.


וכמובן, יש גם את האפשרות שקרצייה מקצועית תפקח עליך עין, הנה כמו פה.


אוטומציות


יש עולם שלם מופלא שמתגלה רק למי שממש מנסה להיות יעיל וזהו עולם האוטומציות. בעולם הזה האפליקציות עובדות אחת עם השניה ומשלבות ידיים על מנת להקל עליך לנהל את העסק שלך. עולם שבו תהליכי מעקב אחרי לידים ומכירות קורים בצורה אוטומטית וקליטת לקוחות נעשית בהנף שרביט.

זה נכון, לשבת לפענח את העסק זה הרבה בלגן ולעיתים גם הוצאה כספית אבל כמו שמיכל האוטומטורית שלי (כן, זהו, נתתי שם לפרופסיה הזו עכשיו) אם עושים את החישוב על המחיר של האוטומציות ומשווים אותו למחיר של עוזר אישי והזמן שלך שמבוזבז על הדברים האלו ביום יום - זה יוצא סופר משתלם.כן כן, גם למבוגרים יש בייביסיטר. אני יודעת, זה לא נעים לבקש לפעמים אבל באמת שמסלול בייביסיטר לעסקים הוא בדיוק למי שצריך את זוג העיניים הזה של "בוס" שבודק האם הדברים מתקדמים כמו שצריך, למי שצריך נדנוק מקצועי כדי להתמקד במה שחשוב ויקדם את העסק. נשמע לכם מעניין? אז דברו איתי.

מה, אתם עוד פה?

נראה לי שבזבזנו מספיק זמן על לקרוא בבלוג שלי, לכו לעבוד לפני שהבוסית שלכם תכעס.


Comentarios


bottom of page